- Zdrowe Dzieci - Zdrowa Polska © -

Czysto -Ciepło - Bezpiecznie  

Z radością informujemy, że na terenie Powiatu Ząbkowickiego w miejscowości Ząbkowice Śląskie powstał i wszedł w stadiumrealizacji autorski program „Zdrowe Dzieci - Zdrowa Polska”.
Program stworzony jest dla rozwiązywania problemów związanych z chorobami cywilizacyjnymi wśród naszych dzieci (otyłość, wady postawy, alergia…). 

Program wprowadza najwyższe standardy higieny, bezpieczeństwa, żywienia oraz nowe  pomoce dydaktyczne. 

Wszystko o idealnej podłodze :) więcej

Korzyści więcej

Wady programu więcej

 

Pozbywamy się dywanów, głównej przyczyny alergii i wielu innych chorób  dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Eliminujemy " siedlisko" bakterii, brudu, kurzu i roztoczy w żłobkach, przedszkolach i szkołach. 

Pozbywamy się podłóg twardych, niebezpiecznych i zimnych na rzecz specjalistycznych mat - miękkich, ciepłych i bezpiecznych,dzieci mogą bawić się cały dzień  na bosaka, pozwoli to również wprowadzić profilaktyczne zajęcia zapobiegające wadom postawy już we wczesnym dzieciństwie oraz zajęcia z technik ochrony życia przy upadkach. 

Brudne, pełne kurzu, bakterii i roztoczy dywany, które używane sąlatami w placówkach (i często też latami nieprane), zastępujemy specjalnymi matami, łatwymi w utrzymaniu w czystości bez użycia specjalnych środków chemicznych czy profesjonalnego sprzętu.

Nawilżacze powietrza dbają o właściwy mikroklimat  w czasie okresu grzewczego, przez to drogi oddechowe dziecka są bardziej odporne na wirusy i zapalenia.

Program daje szereg możliwości dostosowania żłobków i przedszkoli do potrzeb ruchowych dziecka. Specjalnie dobrane i zaprojektowane meble umożliwiają bezpieczne i swobodne przeprowadzanie  zajęć ogólnorozwojowych. 

Pierwsze pilotażowe sale, które wyposażyliśmy 1 września 2011r. w specjalne maty i stoliki, prezentują się imponująco. Dyrekcja, wychowawcy oraz rodzice są zachwyceni, dzieci zadowolonez miękkiej i bezpiecznej podłogi.Dlatego zgodnie zgłoszono chęć jego wdrożenia we wszystkich przedszkolach oraz szkołach podstawowych Ząbkowic Śląskich.Ogólnie z terenu Dolnego Śląska w ciągu zaledwie 4 miesięcy wpłynęło już 28 zgłoszeń! 

Serdecznie zapraszamy Państwa do obejrzenia naszych przedszkoli i zapoznania się z efektami naszego programu.

 


 

W skrócie o programie edukacyjnym 

Zdrowe Dzieci - Zdrowa Polska ©

Hasło przewodnie  "Wszystko co jest najlepsze  - Dzieciom"

Szanowni Państwo, program zawiera szereg propozycji z których możecie skorzystać, w całości albo częściach, dostosowując je do własnych potrzeb.

 I blok - "Czysto i ciepło"
- Najwyzsze standardy higieny i bezpieczeństwa w placówkach oświatowych ( szkoła jako strefa czystości) - profilaktyka alergii oraz innych chorób.

II blok - "Bezpieczeństwo - mniej urazów"
(więcej dzieci umiera z powodu urazów niż z powodu wszystkich pozostałych chorób łącznie. Janusz Szymborski „Ochrona zdrowia dzieci i młodzieży w Polsce i w Europie" MEN)  

-Szkolenia, zaczynając od przedszkola, dzieci oraz kadry placówek oświatowych technik ochrony życia i zdrowia przy upadkach - profilaktyka urazów i inwalidztwa .


III blok -
„Zdrowe żywienie – smacznie i oszczędnie”. (według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nawet 70% chorób ma źródło w złym odżywianiu)

1) Pozbywamy się diety „onkologicznej” tzn. -zero potraw smażonych, na tluszczach trans i olejach rafinowanych. Wysoko przetworzone produkty zastępujemy naturalnymi.

2) Zastępujemy posiłkami najwyższej jakości, z zachowaniem wszelkich walorów smakowych i zdrowotnych.

Działania: 

a)-Szkolenie pracowników stołówek przedszkolnych, nauczycieli, dyrektorów placówek szkolnych w zakresie wpływu żywienia na zdrowie dzieci oraz wpływu szkoły na wyrobienia nawyków zdrowego żywienia.

b) - Opracowanie jadłospisu oraz programu prac kuchni spełniającego kryteria zdrowych posiłków  zgodne z zapotrzebowaniem organizmu i nowoczesną wiedzą na temat żywienia -profilaktyka otyłości .

c) Zaprojektowanie i wyposażanie kuchni w placówce oświatowej wg wymagań sanepidu i systemu HACCP.

d) W każdej placówce oświatowej piec konwekcyjno-parowy.
Piece konwekcyjno-parowe zalety:
 - Zużywają do 95% tłuszczu mniej w porównaniu z metodami tradycyjnymi.
- Potrawy nie traca witamin i smaku.
- Inwestycja na zakup pieca może zwrócic się już po roku. - więcej o piecach tutaj